Kotłownie gazowe, olejowe, na paliwa stałe

Szczególnie ważnym dla komfortu miejscem w domu jest kotłownia, która zapewnia dostarczanie ciepła do ogrzewania pomieszczeń, a także ciepłej wody użytkowej. Firma Akwaterm wykonuje nowoczesne kotłownie w domach jednorodzinnych i budynkach przemysłowych. Wykonujemy kotłownie gazowe (szczególnie polecamy kotły kondensacyjne, zapewniające mniejsze zużycie energii), na olej opałowy oraz na paliwa stałe (polecamy wygodne w eksploatacji kotły na ekogroszek).

Kotłownie gazowe

[Rozmiar: 7467 bajtów]

Jednymi z najbardziej popularnych wśród klientów indywidualnych kotłowni, są kotłownie gazowe. Są proste w obsłudze i stale gotowe do pracy. Mogą ogrzewać dom i podgrzewać wodę użytkową przy niewielkim zapotrzebowaniu na miejsce. Ze względu na usytuowanie rozróżniamy kotły wiszące i stojące. Ze względu na funkcjonalność - jedno- i dwufunkcyjne. Ze względu na budowę - z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Ze względu na sposób działania - tradycyjne i kondensacyjne. Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być jedno lub dwufunkcyjne. Kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania. Naszym klientom polecamy kotły kondensacyjne, ponieważ pomimo znacznie wyższej od kotłów tradycyjnych ceny zakupu, charakteryzują się o kilkanaście procent wyższą sprawnością, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym niższe koszty eksploatacji.
Polecamy kotły gazowe takich firm jak: Brötje, Ariston, Vaillant.

Kotłownie na olej opałowy

[Rozmiar: 33463 bajtów]

Kotłownia na olej opałowy to wygodny sposób zaopatrzenia w ciepło obiektów oddalonych od sieci gazowej. Kotły olejowe zapewniają podobny komfort ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody jak kotły na gaz ziemny. Tylko koszty eksploatacyjne są wyższe z powodu dużego wzrostu cen oleju opałowego w ostatnich latach. Przy projektowaniu kotłowni olejowych należy pamiętać o tym, że jedną z najważniejszych rzeczy jest składowanie oleju. Oprócz tego kotłownie na paliwo olejowe powinny spełniać wymagania budowlane i instalacyjne ogólne, a także specyficzne dla paliwa olejowego. Dotyczą one: szczelności podłóg, odwodnienia, odległości od przegród budowlanych, odporności ogniowej, itp. W przeciwieństwie do kotłów gazowych, które można podzielić według kilku kryteriów, podstawowy podział kotłów olejowych odbywa się jedynie ze względu na funkcję tzn. jednofunkcyjne - ich zadaniem jest ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania, dwufunkcyjne - ogrzanie domu oraz bezpośrednie podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Większość kotłów olejowych to urządzenia stojące.
Firma Akwaterm poleca niezawodne kotły olejowe firm: Buderus,Brötje.

Kotłownie na paliwa stałe

[Rozmiar: 10917 bajtów]

Znaczny w ostatnich latach wzrost cen gazu i oleju opałowego spowodował, że paliwa stałe wracają do łask. Wprawdzie gaz i olej zapewniają bezobsługową pracę urządzeń grzewczych, jednak kosztują więcej niż węgiel czy drewno. A przy właściwym doborze rodzaju paliwa i odpowiedniego kotła, współczesna kotłownia na paliwa stałe może być czysta i nowoczesna podobnie jak gazowa czy olejowa. Wśród kotłów na paliwa stałe można wyróżnić kilka grup:

  • Kotły z systemem górnego spalania. Są to proste urządzenia, w których komora spalania stanowi jedną całość z komorą zasypową. Kotły te nie osiągają zbyt wysokiej sprawności i są kłopotliwe w obsłudze.
  • Kotły zasypowe z systemem dolnego spalania. Rozdzielenie komory zasypowej i paleniska umożliwia stopniowe spalanie paliwa, które podawane jest z zasobnika w miarę wypalania. Dzięki temu kotły mają wyższą sprawność i łatwiej jest nimi sterować. Do kotłów zasypowych najlepiej nadaje się węgiel kamienny typu groszek.
  • Kotły automatyczne z podajnikiem paliwa. Są bardziej efektywne oraz mniej szkodliwe dla środowiska. Wyposażane są w precyzyjne mechanizmy dozowania paliwa oraz powietrza. Paliwo za pomocą podajnika jest transportowane do zamontowanego w kotle specjalnego palnika retortowego. Najczęściej stosowane w takich kotłach paliwa to: węgiel kamienny eko-groszek lub pelety, czyli granulat produkowany z odpadów drzewnych.
  • Kotły zgazowujące, w których wykorzystywany jest w nich proces suchej destylacji drewna. Powstający w czasie tego procesu gaz drzewny jest głównym paliwem dla kotła. Komfort regulacji pracy takich kotłów można porównać z kotłami gazowymi lub olejowymi. Minusem jest to, spalane w nich drewno powinno mieć wilgotność poniżej 20%.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kotły na paliwa stałe mogą pracować wyłącznie w instalacji typu otwartego. Taka instalacja jest zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, które mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia otwartym naczyniem przelewowym zamontowanym powyżej najwyższego punktu instalacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12 marca 2009 roku dopuszcza się instalowanie w instalacjach typu zamkniętego kotłów o mocy do 300 kW wyposażonych w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.